18 Jan Muzej korupcije u Južnoafričkoj Republici
Muzej korupcije (MoC), projekat kojim ZMUC širi mrežu organizacija i sličnih inicijativa, s partnerima iz Rumunije i Ukrajine – Open Hubom i Laboratorijom za kulturna istraživanja – obogaćen je radom Alfabet demokratije (Alphabet of Democracy) južnoafričkog umetnika Antona Kanemejera (Kannemeyer).
ZMUC je tokom februara 2020.godine predstavio koncept MoC-a na Univerzitetu u Stelenbošu (University of Stelenbosch) u Južnoafričkoj Republici, kada je profesor Kanemejer, kao svoj eksponat za Muzej priložio dosad neobjavljeni esej „As I Please“, a crtež „E lolipop“ posebno je prilagodio Ilustrovanom vodiču kroz korupciju za početnike, prvom virtuelnom katalogu virtuelnog muzeja.
Esej je postao deo istraživanja muzejskih odeljenja (institucije, jezik, pojedinci, informacije, vreme i kultura), koje je u toku, a na kom su angažovani istraživači iz Rumunije i Srbije.
Muzej korupcije je participativni umetnički projekat koji ZMUC realizuje od 2016. godine u različitim formatima i geografskim, kulturnim i političkim kontekstima. On je interdisciplinarna platforma formiranja kolekcije mehanizama korupcije, kako u pravnom, tako i u etičkom smislu, kroz praktični, teorijski i kritički osvrt, korišćenjem savremenih muzeoloških metoda i umetničkih istraživanja.
Tokom osam meseci rada, MoC tim će napraviti bazu podataka koruptivnih praksi u vezi sa muzejskim odeljenjima, u koju će ući i video intervjui sa članovima antikoruptivnih organizacija. Celokupan materijal biće osnova za razvoj vizuelnih radova studenata umetničkih fakulteta i škola, dok će za autore u svim medijima biti raspisan javni poziv kako bi, konačno, najbolji radovi, prema oceni Borda MoC-a, bili objavljeni na bilbordima u Beogradu.
Pored podrške Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji, Muzej korupcije (Museum of corruption – MoC) dobio je i međunarodni karakter uz pomoć Tandem Ukrajina i Centra za umetnički aktivizam (Art Action Academy, SAD).
No Comments