Mobilna rezidencija / Babe 2016 / Mreža ARC

U selu Babe kod Sopota, od 5. do 20. jula, biće održana deveta Mobilna rezidencija u organizaciji ZMUC-a, sa 27 učesnika, umetnika u različitim medijima i drugih profesionalaca u kulturi iz celog regiona, koja je deo istoimenog međunarodnog projekta Mobilne rezidencije / Pokretne kolonije koji se na nivou godine organizuje u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji.

Fokus rezidencije u Babama jeste model funkcionisanja mreže Alternativnih rezidencijalnih centara (ARC), ateljea, stanova, kuća i drugih privatnih prostora čiji su vlasnici i sami umetnici, mapiranih u celom regionu od Slovenije do Albanije, koji će biti otvoreni za korišćenje svim umetnicima i radnicima u kulturi, a prema modelu koji će osmisliti sami akteri savremene umetničke scene.

Alternativni centri, koji su mapirani prošle godine, kao i njihovo umrežavanje, jeste mogući odgovor na izostanak namenskih rezidencijalnih prostora sa kapacitetima za smeštaj, rad, diskusije i izlaganje, kakvih ima u celom svetu, ali i na male i neredovne budžete koje države regiona izdvajaju za savremenu umetničku praksu i mobilnost umetnika unutar bivše Jugoslavije i ostatka Balkana.

Mapirani prostori su raznovrsni, od vikendica u Srbiji (Babe, Valjevo), kuće u Istri (Grožnjan), ateljea i apartmana na crnogorskom primorju (Buljarica, Štoj, Stoliv), do stana u Draču (Albanija) i na slovenačkom primorju (Kopar).

Pojedinačno specifični, svi Alternativni centri, stimulativni su za kreativni angažman radnika u kulturi i umetnika – od teoretičara i istoričara umetnosti, pisaca, muzičara i kompozitora, vizuelnih umetnika, režisera…

Pored panela posvećenih razvoju mreže ARC, uslovima u kojima profesionalci u kulturi i umetnici danas žive, rade i bore se za legitimaciju alternativnih modela šireg društvenog organizovanja, fokus će biti i na produkciji radova na temu “Okolnosti kao materijal”, koji će po završetku kolonije biti predstavljeni u Centru za kulturu Sopot.

Budući da cilj ARC nije razvoj turizma, već jačanje mobilnosti umetnika, uslov za priključenje mreži je saradnja s lokalnim kulturnim centrom ili pojedincima i grupama aktivne umetničke zajednice. Prostori mogu biti korišćeni kao mesta za realizovanje projektnih aktivnosti u okviru Mobilnih rezidencija ili razvoj individualnih ideja, koji će objediniti koncept utvrđen tokom razgovora u Babama.

Među učesnicima Mobilne rezidencije u Babama iz regiona su Eugen Borkovski, urednik programa Gradske galerije Fonticus u Grožnjanu, Želimir Periš, pisac iz Zadra, Vladimir Frelih (HR), profesor na Umetničkoj akademiji u Osijeku, Daniela Ćeranić, advokat, Renata Rijavec, keramičarka iz Ulcinja (CG), Nemanja Čađo, organizator Ars Kozare (BIH), Rene Rusjan i Boštjan Potokar sa Univerziteta u Novoj Gorici (SLO).

Među domaćim učesnicima – umetnicima, aktivistima i istoričarima umetnosti, su i nezavisna kustoskinja Maja Ćirić, nezavisni kustos Srđan Tunić, Senka Trivunac, koordinatorka ARC u Valjevu, Idol mladih” Ivan Tobić i antropolog Dalibor Pešić iz CZK Sopot, kao i Vesna Milosavljević, direktorka portala za kulturu Seecult.org.

Rezidenciju u Babama finansira Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

No Comments

Post A Comment